headerphoto

Municipal Directory

A
Administrative Department
Agriculture Advisory Committee
Assessors' Department
Assessment Board of Review Committee
Attorney (Town) 

B
Bingo Inspector
Building Department

C
Code Review Committee
Comprehensive Masterplan Implementation Committee
Computer Analyst Consultant (Town)
Conservation Advisory Board
Clerk & Tax Receiver Dept.
Councilmembers' Dept.
Court Dept.

D
Dog Control Dept.
Drainage Advisory Committee

E
Economic Advisory Committee
Economic Advisor Consultant (Town)
Eden Emergency & Rescue Squad
Eden Disaster Preparedness Committee
Eden Fire Dept.
East Eden Fire Dept.
Eden Police Dept.
Eden Reserve Police
Eden Police Dispatchers
Engineers (Town)

F
N/A at this time.

G
GIS Consultant (Town)

H
Hamlet Revitalization Implementation Committee
Highway Dept.
Historian (Town)
Historic Review Advisory Committee

I
N/A at this time.

J
N/A at this time.

K
N/A at this time.

L
Library (Eden)Review Committee

M
N/A at this time.

N
N/A at this time.

O
Organizations in Eden
P
Planning Board Advisory Committee
N/A at this time.

Q
N/A at this time.

R
Recreation Advisory Committee
Revolving Loan Committee

S
Senior Citizens'Dept.
Supervisor's Dept.

T
Technology Advisory Committee

U
N/A at this time.

V
N/A at this time.

W
N/A at this time.

X
N/A at this time.

Y
N/A at this time.

Z
Zoning Board of Appeal Committee

TOWN BOARD

Please click on the link above labeled "Town Board" to learn more about that particular entity and the various services offered.

  • Supervisor Melissa M. Hartman

  • Councilmember Mary Lou Pew
    Mary Lou Pew, Deputy Supervisor

  • Councilman Susan F. Wilhelm

  • Councilman Richard Ventry
    Richard Ventry, Councilmember

  • Councilman Michael M. Byrnes

      

    ADMINISTRATIVE DEPARTMENT
    (716) 992-3408

    • Cindy Ciesieski, Administrative Assistant, Confidential Secretary to the Supervisor
    • Diane Herzog, Part-Time Secretary to the Supervisor & Councilmembers, Part-Time Secretary to the Building Inspector
    • Lisa Winter, Bookkeeper
    • Charlie Dias, Senior Computer Analyst Consultant
    • William Sickau, Maintenance

    ATTORNEY (TOWN)

    • William Trask, Esquire

    TOWN CLERK DEPARTMENT
    (716) 992-3406
    Please click on the link above to learn more about that particular entity and the various services offered.

    • Mary Jo Hultquist, Town Clerk, Affirmative Action Officer, Registrar, Collector of Taxes, Records Management Officer

      Mary Jo Hultquist, Town Clerk

    • Heather Ohmit, Part-time Deputy Town Clerk


    ASSESSORS' DEPARTMENT
    (716) 992-9135
    Please click on the link above to learn more about that particular entity and the various services offered.

    • Robert Pietrocarlo, Chairman Robert Pietrocarlo, Chairman of Assessors

    • Sharon Brockman, Assessor
    • Susan Pratt, Assessor
    • Susan Johnson, Part-Time Secretary to the Assessors' Office

    CODE REVIEW COMMITTEE

    • Mary Lou Pew, councilmember (Chairman)
    • Drew Reidel
    • Mark Clark

    COURT DEPARTMENT

  • Court Department's Website

    (716) 992-3559

    • Justice Michael Cooper
    • Justice Melissa Zittel
    • Town Prosecutor, Kevin Condon
    • Teresa Baskerville, Court Clerk
    • Betty Ann Neifer, Part-Time Court Clerk

    Computer Analyst Consultant (Town)

    • Charles Dias

    POLICE DEPARTMENT

    • Eden Police Website

    • Michael Felschow, Chief of Police
    • John McCarthy, Lieutenant
    • Shawn Bishop, Officer
    • Nicholas Blasz, Officer
    • Joseph Flynn, Captain of Reserve Police

    Part-Time Police Officers

    • Joseph E. Flynn, Officer
    • Joseph Alessi
    • Mark Baltes
    • Samuel Blasz
    • Robert Braeuner
    • Brian Burgstahler
    • Adam Cornell
    • Thomas George
    • Nathan Miller
    • James Pierce

    Police Public Safety Dispatchers

    • Kim Soda - Full Time

    Part-Time Police Public Safety Dispatchers

    • Thomas Jones
    • Rose Nadrich
    • Julie Boedo
    • Derek Filipiak
    • Stan Janus
    • Ricky Johnson,
    • Carl Lograsso
    • Rose Nadrich
    • Christopher Schmidt

    2016 Eden Fire Department No. 1 Line Officers & Social Officers

    • Eden Fire Dept. Website

      Eden Fire Co. Line Officers

    • Matthew Colvin, Fire Chief
    • Charles Mohr, 1st Assistant Chief
    • Joseph Hart, 2nd Assistant Chief
    • Michael Hart, Captain
    • Jeremy Kunch, 1st Lietenant
    • Sean Huggins, 2nd Lietenant
    • Honorable Councilmember Mary Lou Pew, Liaison
    • Honorable Rich Ventry, Liaison

      Eden Fire Co. Executive Officers

    • Jonathan Agle, President
    • David A. Cole, Vice President
    • Jack Gavin, Secretary
    • Thomas Schreiner, Treasurer

      Eden Fire Co. Board of Directors

    • Jack Rigley, Chairman, Board of Director
    • Robert Stickney, Board of Director
    • David A. Cole, Board of Director
    • Vicky Sickau, Board of Director
    • Rich Greeley,Board of Director
    • Ronald Salzman, Board of Director
    • Eden Fire Co. Safety Officers

    • William Henry, Safety Officer
    • Ron Salzman, Safety Officer
    • David A. Cole, Safety Officer
    • Christopher Colvin - Training Officer

    2016 East Eden Fire Department No. 2 Firematic Line Officers & Social Officers

    • East Eden Fire Dept. Website

      Firematic Officers

    • Scott Hunter, Chief
    • Aaron Brind'Amour, 2nd Assistant Chief
    • Rick Kirst, Captain
    • Tim Wittmeyer, 1st Lieutenant
    • Eric Schreiber, 2nd Lieutenant

      Safety Officers

    • Matt Blasz
    • Rick Kirst
    • Marie Armstrong
    • Executive Officers

    • John McCarthy, President
    • Ed Blasz, Vice President
    • Marie Armstrong, Treasurer
    • Joy Wendel, Secretary
    • Ben Hornquist, Seargeant of Arms
    • John Skrzpek, Trustee
    • John Blasz, Trustee

    • Chris Brind'Amour, Training Officer
    • David Schreiber, Communications Officer

    • Councilmember Mary Lou Pew Liaison
    • Councilmember Rich Ventry Liaison

    ENGINEER (TOWN)

      CRA
      Mark Cavacoli
      Project Engineer

    FIRE INSPECTOR

    • Dave Rice, Fire Inspector

    EDEN EMERGENCY AND RESCUE SQUAD LINE OFFICERS AND SOCIAL OFFICERS

    Corporate Officers
  • President Kate Wastl
  • V. President J.R. Osuch
  • Secretary Kathy Wells
  • Co. Secretary Laura Brockman
  • Treasurer Kathy Wells
  • Members at Large: Connie Tambacas, Fred Velott

    Line Officers
  • Director Scott Hultquist
  • Deputy Director Peter Putnam
  • Rescue Captain Eric Cooper
  • Rescue Lieutenant John W Sheffer Jr
  • ILS Captain: Josh Kunch
  • ILS Lieutenant Gary Knisely
  • EMS Captain: Darci Hultquist
  • EMS Lieutenant: Mike Perrott

    Lieutenants:
  • Supply: Gary Knisely
  • Communications: Josh Kunch
  • Duty Roster: Darci Hultquist

  • Honorable Councilmember Mary Lou Pew Liaison
  • Honorable Councilmember Rich Ventry Liaison

    BUILDING DEPARTMENT

    HIGHWAY DEPARTMENT

    • Highway Department's Website

    • Ron Maggs, Highway Superintendent
    • Cindy Kugler, Senior Clerk
    • William Sickau, Machine Equipment Operator
    • Matthew Colvin, Machine Equipment Operator
    • Roy Armbruster, Machine Equipment Operator
    • Glenn Hoelscher, Machine Equipment Operator
    • Joseph Flynn, Machine Equipment Operator
    • David Rice, Machine Equipment Operator
    • Ellen Preischel, Machine Equipment Operator
    • Howard Haag, Machine Equipment Operator
    • Jeff Schreiber, Machine Equipment Operator

    DOG CONTROL DEPT.

    • Raymond Zabron, Dog Control Officer

    SENIOR CITIZENS'DEPT.

    • Diane Herzog, Senior Citizen Transportation Coordinator

    BINGO INSPECTOR/GAME OF CHANCE

    • Michael Felschow, Inspector

    TOWN HISTORIAN

    • Susan Minikime

    AGRICULTURAL ADVISORY COMMITTEE
    Please click on the link above to learn more about that particular entity and the various services offered.

    • David Zittel (Chairman)
    • Karyn Agle
    • Gerald Mammoser
    • James Walker
    • Felice Krycia
    • Honorable Councilmember Susan Wilhem(Liaison)

    ASSESSMENT BOARD OF REVIEW

    • John Bauer, Chairman
    • William Henry
    • Millie Blasz-Achtyl
    • Diane Zelasko
    • Brent Hardy
    • Honorable Councilmember Richard Ventry (Liaison)

    COMPREHENSIVE MASTERPLAN IMPLEMENTATION COMMITTEE

    • Honorable Supervisor Melissa Hartman, Chairman
    • Honorable Councilmember Mary Lou Pew, Vice Chairwoman

    CONSERVATION ADVISORY BOARD
    Please click on the link above to learn more about that particular entity and the various services offered.

    • Lamont Beers (Chairman)
    • Mary Jane Bolo (Vice Chairman)
    • Judith Striebich (Secretary)
    • Barbara Huntoon
    • Russell Barten
    • Robert Stievater
    • Kenneth Foltyniak
    • Jane Price
    • Honorable Councilmember Michael Byrnes, Liaison

    DISASTER PREPAREDNESS COMMITTEE
    Please click on the link above to learn more about that particular entity and the various services offered.

    • Robert Stickney (Eden Fire Dept.)
      Co-Director
    • Maurice Dole (East Eden Fire Dept.)
      Co-Director
    • Chief Michael Felschow (Eden Police)
    • Lieutenant John McCarthy (Eden Police)

    • Captain Joseph Flynn (Eden Reserve Police)
    • Chief Matthew Colvin (Eden Fire Dept)
    • David Rice, 1st Assistant Chief (Eden Fire Dept)
    • Chief Andy Brier, (East Eden Fire Dept).
    • Chris Brind'Amour, (1st Assistant Chief East Eden Fire Dept)
    • Ron Maggs, (Eden Highway)
    • Scott Hultquist, (Director of Eden EMS)

    • Kathy Keller, (Deputy Director of Eden EMS)

    • Honorable Councilmember Mary Lou Pew , Liaison
    • Honorable Councilmember Rich Ventry , Liaison

    DRAINAGE COMMITTEE

    • Conestoga-Rovers & Associates (CRA) Engineering
      Mark Cavalcoli, PE
      Project Engineer

    • Ron Maggs - Highway Superintendent
      & Chairman
    • William A. Feasley
    • Juanita Majewski
    • Michael Damasiewicz
    • Larry Howie
    • Michael Damasiewicz
    • Honorable Councilmember Michael Byrnes(Liaison)

    ECONOMIC ADVISORY COMMITTEE
    Please click on the link above to learn more about that particular entity and the various services offered.

    • Ed Krycia, Chairman
    • Francis McLaughlin
    • Michael Bolo
    • Don Schreiber, Jr.
    • Kevin Karstedt
    • Jack Cuddigy
    • Gary Neureuter
    • Honorable Councilmember Richard Ventry (Liaison)
    • Honorable Councilmember Michael Byrnes (Liaison)

    GIS Consultant (Town)

    • Joseph Ghosen

    HAMLET REVITALIZATION IMPLEMENTATION COMMITTEE

    • Honorable Councilmember Mary Lou Pew Chairman

    HISTORIC REVIEW BOARD

    • Colin Campbell
    • Gary Eye
    • Robert Stievater
    • Gary Nobbs
    • Carl Modica
    • Janice Wightman
    • Susan Minekime
    • Honorable Councilmember Susan Wilhem (liaison)

    LIBRARY BOARD

    • Patricia R. Smith, Chairman
    • Marilyn Antos
    • Bettyann Neifer
    • James Agle
    • Phillip Muck
    • Linda Meyer
    • Honorable Councilmember Susan Wilhem (Liaison)

    PLANNING BOARD
    Please click on the link above to learn more about that particular entity and the various services offered.

    • William Mahoney
    • Juanita Majewski
    • Anthony Weiss
    • William A. Zittel
    • Kevin N. O'Gorman, M.D.
    • Andrew Romanowski
    • Frank Meyer, D.D.S - alternate
    • David Johnson-Alternate
    • Honorable Councilmember Richard Ventry (Liaison)
    • Honorable Councilmember Susan Wilhem (Liaison)

    RECREATION BOARD
    Please click on the link above to learn more about that particular entity and the various services offered.

      Town of Eden's Recreation Department
    • Mrs. Susan Brass, Director
    • Scot Christiansen, Working Crew Chief
    • Mr. James Brass, Chairman
    • Mr. David Yingling, Vice Chairman
    • Mr. Michael Best
    • Mr. Jack Cuddihy
    • Mr. Peter Gugino
    • Mr. Gordon Karstedt
    • Honorable Councilmember Richard Ventry (Liaison)

    Eden Reserve Police Dept.
    Please click on the link above to learn more about that particular entity and the various services offered.

    • Joseph E. Flynn, Captain
    • David Sully, Sargeant
    • William Sickau, Sargeant
    • Jeff Hine
    • Glenn Kerwin
    • Tom Pratico
    • Michael McCarthy
    • Justin Miller
    • Michael Rich
    • Michael Richart
    • Fred Velott

    REVOLVING LOAN COMMITTEE

    • Louis Ursitti
    • William Zittel
    • Gary Eye
    • David Clemens
    • Ann Knack
    • Ruth Bucki
    • William Laing
    • Gary Neureuter
    • Honorable Supervisor Melissa Hartman(Liaison)

    TECHNOLOGY COMMITTEE

    • Councilmember Mary Lou Pew (Interim Chairwoman & Liaison)
    • Honorable Supervisor Melissa Hartman(Liaison)
    • Glenn F. Kerwin
    • Paul R. Shephard
    • Frank Mantione
    • Thomas Pace
    • Charles J. Dias

    ZONING BOARD OF APPEALS

    • Kristin H Kent, Chair
    • Phillip Muck
    • Curtis Neureuter
    • Drew Reidel
    • Joseph Winiecki
    • Lucille Kaminski (alternate)
    • Diane Herzog, Secretary to Zoning Board of Appeals
    • Honorable Councilmember Mary Lou Pew (Liaison)


  •   


    Honorable Supervisor Melissa Hartman

    Budget 2015
    Agendas and Minutes

    Erie CountyNew York StateUS Federal